Europejskie korepetycje

W szkołach podstawowych gminy Brzeziny realizowany jest projekt „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I - III szkół podstawowych w Gminie Brzeziny”. W jego ramach od września do czerwca ma zostać przeprowadzonych 270 godzin zajęć dydaktycznych dla dzieci z trudnościami w pisaniu i czytaniu, w tym zagroĹźonych ryzykiem dysleksji oraz 270 godzin zajęć matematycznych, co ma wpłynąć, zgodnie z załoĹźeniami projektu, na zmniejszenie róĹźnic w jakości kształcenia pomiędzy obszarami miejskimi i wiejskimi. W sumie w zajęciach uczestniczy 60 uczniów, czyli ponad połowa ogólnego stanu klas I-III szkół podstawowych z gminy Brzeziny. „Widać juĹź wymierne efekty projektu, o czym świadczą wyniki dzieci w nauce, jak równieĹź opinie rodziców” – ocenia dyrektor Szkoły Podstawowej w Bogdance – Danuta Grzejszczak.

Dobór dzieci do uczestnictwa w projekcie został dokonany w oparciu o przeprowadzoną przez szkoły podstawowe w Bogdance, Dąbrówce DuĹźej i Gałkówku Kolonii diagnozę, za którą odpowiadał zespół nauczycieli powołany w celu zaspokojenia indywidualnych potrzeb ucznia w obszarze edukacji. Rodzice dzieci zakwalifikowanych do projektu wyrazili zgodę na uczestnictwo dziecka w projekcie, a rodzice dzieci 6-letnich złoĹźyli teĹź stosowne oświadczenia, Ĺźe ich dzieci będą uczęszczały do szkół podstawowych prowadzonych przez gminę Brzeziny. Nauczyciele prowadzą zajęcia w ramach projektu nieodpłatnie na mocy art. 42 Karty Nauczyciela, lecz poszczególne szkoły wzbogaciły się o liczne pomoce dydaktyczne. W szkołach za realizację zadania są odpowiedzialni dyrektorzy, a nad całością projektu czuwa koordynator, który wykonuje tę pracę takĹźe nieodpłatnie w ramach obowiązków słuĹźbowych jako kierownik Referatu ds. Oświaty w Urzędzie Gminy Brzeziny.

„Dzieci miejskie mają ułatwiony dostęp do korepetycji, a nasze dzieci sporadycznie z nich korzystają, więc tego typu programy wyrównawcze służą temu, aby poprawić wyniki w nauce uczniów wiejskich” – ocenia dyrektor Danuta Grzejszczak. „PóĹşniej kontynuują one naukę, co świadczy o ich determinacji, gdyĹź wiąże się to z długim oczekiwaniem na przystankach i innymi licznymi niewygodami, a wielu absolwentów mojej szkoły dojeĹźdĹźa na przykład do Łodzi i nie przeszkadza im ta odległość” – wskazuje dyrektor Szkoły Podstawowej w Bogdance, gdzie podobnie jak w szkołach w Dąbrówce DuĹźej i Gałkówku Kolonii realizowany jest waĹźny dla lokalnej społeczności edukacyjny projekt „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych w Gminie Brzeziny”.