E-podręczniki dla Przecławia

Sześć e-podręczników zostanie udostępnionych bezpłatnie uczniom Gimnazjum Gminy Brzeziny z siedzibą w Przecławiu. Szkoła ta bowiem dzięki projektowi "Cyfrowe Gimnazjum" wzbogaciła się we wrześniu o 150 tabletów.

"Do końca roku szkolnego dostaniemy do wykorzystania na darmowej
licencji sześć e-podręczników od firmy Multiedukacja" - wyjaśnia Paweł Borowiński, dyrektor Gimnazjum w Przecławiu. Sa to podręczniki do biologii, chemii, historii, języka polskiego i języka niemieckiego. E-książki otrzymają jedynie uczniowie klas pierwszych i drugich, gdyĹź dla uczniów klas trzecich Multiedukacja jeszcze nie oferuje pozycji w wersji elektronicznej. Przyznanie nieodpłatnej licencji było moĹźliwe, gdyĹź firma potraktuje wykorzystanie e-booków w Gimnazjum w Przecławiu, które jako jedno z pierwszych wyposaĹźyło wszystkich uczniów w tablety, jako formę testu. "W najbliĹźszych dniach uczniowie otrzymają e-podręczniki, więc intensywnie będą równieĹź korzystac z tabletów" - wskazuje Paweł Borowiński. E-podręczników nie mogli zakupić rodzice uczniów,gdyĹź tablety wykorzystywane będą tylko w szkole. "Nie kaĹźdy rodzic chce, aby dziecko zabierało tablet do domu, bo wiąże się to z odpowiedzialnością materialną" - wskazuje dyrektor Gimnazjum w Przecławiu. Darmowe e-podręczniki znajdą zatem zastosowanie w szkole, podczas gdy w domu uczniowie nadal korzystać będą z tradycyjnych papierowych książek. "Od września nauczyciele coraz częściej wykorzystują na lekcjach tablety" - ocenia dyrektor Paweł Borowiński. "Otrzymali bowiem czas na przygotowanie materiałów do lekcji. KaĹźdy nauczyciel musi odpowiednie materiały zebrać na potrzeby konkretnych zajęć. Jest to praca, ktorą musi wykonać dodatkowo, zajmuje to sporo czasu" - wskazuje Paweł Borowiński. "Nasi nauczyciele są trochę pionierami w przygotowywaniu e-materiałów, lecz w kolejnych latach korzystanie z tabletów będzie całkowitą normą" - wyjaśnia dyrektor Gimnazjum w Przecławiu. "Z tabletami ostatnio pracowaliśmy m.in. na lekcji historii, biologii, religii i plastyki. Na plastyce robiliśmy zdjęcia, a następnie za pomocą tabletów rysowaliśmy autoportrety, na historii natomiast szukaliśmy informacji w Internecie" - mówi uczennica klasy II Wiktoria Kowalska. "UwaĹźam, Ĺźe pracując z tymi urządzeniami, moĹźemy się duĹźo więcej nauczyć" - dodaje gimnazjalistka z Przecławia.

Pozyskanie tabletów było moĹźliwe dzięki projektowi "Cyfrowe gimnazjum - wdroĹźenie e-kształcenia na terenie Gminy Brzeziny". W efekcie zbudowano szkolną sieć Wi-Fi, zakupiono 150 sztuk tabletów z ochraniaczami, dysk sieciowy oraz oprogramowanie edukacyjne. Projekt uwzględniał takĹźe przeprowadzenie szkoleń dla nauczycieli mających na celu zapoznanie się z zakupionymi urządzeniami i ich moĹźliwościami, aby mogli oni efektywnie wykorzystywać je podczas zajęć lekcyjnych. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.