Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Wielkanoc w gminie Brzeziny

W gminie Brzeziny Wielkanoc obchodzona była na wiele sposobów, lokalna społeczność podtrzymuje bowiem świąteczne tradycje, o których głośno w całym regionie.

Najbardziej znanym takim wydarzeniem jest plecenie palm dla brzezińskiego klasztoru oo. Franciszkanów przez Koło Gospodyń w Zalesiu. Tradycja ta sięga 9 lat wstecz, kiedy to wykonano pierwszą palmę wysoką na 1,5 m. W tym roku trzy palmy miały w sumie długość 29 metrów, a do ich przygotowania użyto 840 kwiatów o kształcie piwonii w 9 kolorach W minione święta przypomniał o tej tradycji łódzki oddział telewizji emitując nakręconą kilka lat temu relację, kiedy to panie z Zalesia, którym przewodzi radna Elżbieta Ołubek, prezentowały także wielkanocne tradycje kulinarne. Właśnie za „kulinarne podboje po województwie łódzkim” otrzymały one w tym roku statuetkę Lidera Promocji Powiatu Brzezińskiego. Koło to jest znane także z przygotowywania dywanów kwiatowych na Boże Ciało oraz obrzędu Kiszenia Kapusty.

 

 

 

Od dwóch lat palmy wielkanocne dla kościoła w Bedoniu przygotowuje też Koło Gospodyń Wiejskich z Eufeminowa, gdzie przewodniczącą jest radna Regina Frankowska. Pierwsza taka palma o wysokości 4 metrów powstała w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez proboszcza z Bedonia. Tegoroczne "dzieło" miało już 5,5 metra wysokości i wykorzystano do niego 300 kwiatów. Najbliższym wydarzeniem w tym kole będzie tradycyjne świecenie pół, które zaplanowano na 19 maja o godz. 15.00.

 

procesja w bedoniu z palma przygotowana przez kgw w eufeminowie

 

Wielkanoc w gminie Brzeziny związana jest także ze święceniem pokarmów na wsiach. Takie wydarzenia miało miejsce m.in. w Małczewie, gdzie oprócz tradycyjnego "wyposażenia" święconek, w koszykach "królowały" słodkości: babeczki wielkanocne, zające z czekolady, czekoladowe jajeczka i cukrowe baranki. Wspólne śniadanie wielkanocne przygotowano zaś w siedzibie gminy Brzeziny.

Podsumowaniem zaś okresu wielkanocnego było ogłoszenie wyników konkursu na "Wielkanocne symbole" ogłoszonego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Dąbrówce Dużej z siedzibą w Przecławiu. Jury w składzie: Anna Gorzka-przewodnicząca, Elżbieta Ołubek, Paweł Zybała i Dorota Kamińska przyznało tu I miejsce Mai Łukasik, Dawidowi Rawickiemu, Nikoli Fic, Zuzannie Polit, Mai Polit i Aleksandrze Nowaczyk, II miejsce: Joannie Chrzanowskiej, Piotrowi Sokołowskiemu, Karolowi Sokołowskiemu, Martynie Kawczyńskiej, Aleksandrze Zuchora i Natalii Nowaczyk, a III miejsce Krystianowi Churny, Gabrysi Pietrzak, Dawidowi Kaźmierczakowi i Barbarze Jadczak.