Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Niezwykły dywan kwiatowy z Zalesia

 

Każdego roku dywan kwiatowy, jaki na terenie klasztoru oo. Franciszkanów przygotowują na Boże Ciało członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Zalesia wydaje się większy i piękniejszy. W tym roku jego motyw nawiązywał do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Była tam mapa Polski z rybą, jako symbolem kraju katolickiego oraz krzyżem. Ogromna biała gołębica miała symbolizować natomiast pojednanie i konieczność wzajemnego szacunku - wyjaśnia przewodnicząca KGW Zalesie - Elżbieta Ołubek.

 

 Dywan 01     Dywan 02     Dywan 03     Dywan 04     Dywan 05

 

Panie z sołectwa Zalesie kwiaty zbierały przez kilka dni. W odpowiedzi na apel o. Gwardiana wsparły je też mieszkanki miasta Brzeziny. Nie zabrakło tu żarnowca, chabrów, piwonii, jaśminów, stokrotek, goździków i róż. Wykorzystano też liście akacji oraz dębu. W środę przed Bożym Ciałem panie i pomagający im panowie rysowali wzór. Samo sypanie kwiatów trwało zaś od godziny piątej rano do 8.30, a zajmowało się tym 13 członkiń KGW Zalesie. Dywan usytuowany przy pierwszym ołtarzu procesji Bożego Ciała wyglądał naprawdę imponująco. Dziełem koła było także przybranie pierwszego ołtarza. W czasie procesji członkinie KGW Zalesie niosły również figurę Matki Boskiej Fatimskiej, podobnie jak czynią to na każdej procesji w klasztorze oo. Franciszkanów, jakie odbywają się tu 13 dnia każdego miesiąca od maja do października. Warto przypomnieć, że w brzezińskim klasztorze niedawno podziwialiśmy inne dzieło pań z Zalesia - ogromne palmy wielkanocne sięgające pod sufit świątyni.